گوش دادن فعال و یا نماد باز و پذیرا بودن برای رشد

در مبحث معصوم ، به تفصیل در خصوص یادگیری و شرایط آن توضیح دادیم (مطالب ظرفیت یادگیری ما،معصوم و یادگیری). به خاطر دارید که شرط اول برای یادگیری و به اصطلاح پر شدن ، خالی بودن است و تا وقتی باز و پذیرا نباشیم ، توانمند ترین استادان جهان هم قادر نخواهند بود کلمه ای به ما بیاموزند !


حال می خواهیم به بررسی عملی این پذیرا بودن بپردازیم !  به نظر شما چگونه می توان باز و پذیرا بود و چه نشانه هایی برای پذیرا بودن وجود دارد ؟

یکی از نشانه هایی که می توانیم با استفاده از آن میزان پذیرا بودن خودمان را بررسی کنیم و همچنین می توانیم از آن آگاهانه به عنوان نمادی از باز و پذیرا بودن برای یادگیری استفاده کنیم "گوش دادن فعال " است .

تا به حال به تفاوت "گوش دادن" و "شنیدن " فکر کردید ؟ در همین لحظه که مشغول خواندن این مطلب هستید ، گوش های شما صدا های بسیاری را می شنود ! مثلاً صدای ماشینی که در خیابان در حال حرکت است. صدای باد یا باران در بیرون از محل شما . صدای پچ پچ افرادی که اطرافتان هستند. صدای تلویزیون یا رادیو ، صدای فن کامپیوتر شما ، صدای دستگاه زیراکس، صدای زنگ تلفن از اتاق دیگر و ... . بسیاری از اینگونه صدا ها هر لحظه در اطراف ما وجود دارند و ما آنها را می شنویم ، اما چون برای ما مهم نیستند و اهمیتی برای ما ندارند به آنها توجه نمی کنیم در صورتیکه اگر بخواهیم از آنها استفاده کنیم و در مسیر حرکت خود از آنها استفاده کنیم قطعاً با دقت و حضور ، به آنها توجه خواهیم کرد و گوش خواهیم کرد !!!!

   

در شنیدن ، امواج مختلف و متفاوت و اغلب مزاحم به گوش می رسد ، در حالیکه گوش دادن یک رفتار ارادی است، ما انتحاب می کنیم که چه چیزی را بشنویم و در گوش دادن کاملاً فعال هستیم ! و نه تنها اثر پذیر می باشیم بلکه به همان اندازه نیز اثر گزاری متقابل داریم ! با گوش دادن فعال ما به این امواج معنا می دهیم . (به ید داشته باشیم که مستمع صاحب سخن را بر سر شوق آورد )

گوش دادن فعال ، یعنی با تمام وجود در آن لحظه حضور داشته باشیم ، به تک تک کلمات و واژه ها و حتی سکوت بین آنها توجه کنیم و به قولی آنها را ببلعیم !!

پروسه گوش دادن مشابه زمانی است که غذایی را خوب می جویم ، هضم می کنیم و آنچه را که برای بدنمان لازم و ضروری است را جذب خواهیم کرد و موادی که لازم نمی دانیم را دفع می کنیم ! مسلماً هنگام خوردن پرتقال نمی توانیم ، فقط ویتامین c آنرا جدا کنیم و بخوریم و سایر املاح و مواد معدنی موجود در آنرا جدا کنیم ! بلکه بعد از اینکه وارد بدنمان شد ، مواد مورد نیازمان را جذب و ما بقیه را دفع می کنیم !

در تجارب روزمره نیز بایستی باز و پذیرا ، بصورت فعال و پویا ، گوش فرادهیم !

با توجه به این مطالب گوش دادن فعال را به عنوان نمادی برای باز و پذیرا بودن ، در نظر داشته باشید ، تا از این طریق بیاموزیم و  در مسیر  هدف اصلی مان که همانا رشد است ، قرار بگیریم .

 

/ 0 نظر / 12 بازدید