اهمیت حواس پنجگانه در طی طریق ما

تا به حال به اهمیت حواس پنجگانمان توجه کرده اید ؟

  لحظه ای به نقش پر رنگ و اثر گذار آنها توجه کنید و کم کاری و یا حتی عدم کارکرد صحیح هر یک را برای مدت کوتاهی هم که شده تصور کنید !!!

اگر نتوانیم محیط و افراد پیرامونمان را به درستی و به وضوح ببینیم ! اگر قادر به شنیدن اصوات بی نظیر طبیعت نباشیم! اگر مزه های متفاوت و  فوق العاده را تشخیص ندهیم و ....

بویایی ، شنوایی، لامسه ، چشایی ، بینایی !!!!

 این ها پنج راه ورودی اطلاعات و داده ها از محیط پیرامون به ما هستند !! به عبارتی تنها راه برقرار کردن ارتباط و تعامل ما با دنیایی که در آن هستیم و محیط پیرامون مان و همینطور تجربه کردن زندگی و کسب درس های مورد نیازمان ، برای اینکه در مسیر رسالت شخصی و رشد خومان باشیم ، حواس پنجگانه ما است.

 

  از طریق این پنج حس یعنی بویایی ، شنوایی ، بینایی ، لامسه و چشایی است که می توانیم جهان هستی و هر تجربه ای که در آن است را درک کرده و فرا بگیریم و به آن آگاه گردیم ،این حواس ابزار دریافت و ورود اطلاعات به ما هستند و مسلما اگر این ابزار صحیح و درست و مناسب کار نکنند اطلاعات صحیحی دریافت نخواهیم کرد تا پردازش و بررسی مناسب صورت بگیرد و نتیجه مطلوبی نخواهیم داشت.

دستگاه پیچیده و پیشرفته انسان را در نظر بگیرید، ورودی این دستگاه عظیم ، حواس پنجگانه است و اگر بنا به هر دلیلی اطلاعات اولیه صحیح از این ورودی ها نرسد، پردازش صحیح و درستی صورت نمی گیرد. هر چقدر هم ما قادر باشیم مسائل را تجزیه و تحلیل کنیم ، تا زمانیکه اطلاعات خام اولیه درستی نداشته باشیم ، به نتیجه مطلوب نمی رسیم !

 

  

همه ما بارها این جمله را شنیده ایم که ، عقل سالم در بدن سالم همچنین در سوره سجده آیه نهم میفرماید : : ثُمَّ سَوَّاهُ وَنَفَخَ فِیهِ مِن رُّوحِهِ وَجَعَلَ لَکُمُ السَّمْعَ وَالْأَبْصَارَ وَالْأَفْئِدَةَ قَلِیلًا مَّا تَشْکُرُونَ

  آنگاه اندام او را موزون ساخت و از روح خود در آن بدمید و برایتان گوش و چشمها و دلها آفرید چه اندک شکر می گویید.

  با توجه به اهمیت بسیار زیاد این حواس ، مهم است که ، از هرگونه بی حسیو بی توجهی به این ابزار های ارزشمند وجودی مان بپرهیزیم. و تا جائیکه می توانیم در راستای تقویت و زنگار زدایی از این کانالها و دروازه های ورودی روحمان باشیم.

از جمله اینکه با انواع تمرینهایی که در این زمینه می دانیم ، به آنها رسیدگی و توجه کنیم . با حضور در لحظه و در مجاورت قرار گرفتن با طبیعت و یا ظواهر و یا نمادهای آن ، حتی در حد یک گل ، می توان به خوبی سه حس بویایی ، بینایی و لامسه را شفا بخشید و تقویت کرد و با گوش کردن به اصوات محیط و حتی سکوت ، شنوایی را، و با حضور در لحظه در زمان غذا خوردنمان به حس چشایی مان بها داده و اصالت وجودی آنها را درک کنیم !!

 

نعمت سلامتی ، از بزرگترین موهبت های خدادادی است و وظیفه ما حفظ آن است . قدردان نعمت سلامتی خود باشیم و در این راستا از هیچ کاری فروگذار نکنیم.

نخست آفرینش خرد را شناس.... نگهبان جانست و آن سه پاس

سه پاس تو چشم است وگوش و زبان ....کزین سه رسد نیک و بد بی‌گمان

/ 2 نظر / 24 بازدید
یه دوست

سلام وبت قشنگه