لازمه وجودی مشاور و راهنما و مراجعه به آنها

به نظر شما چرا باید در زمان بروز مسائل جدید زندگی از کس دیگری کمک و مشورت بگیریم ؟ چه لزومی داره که در مورد مسائل و مشکلات زندگی با سایرین همفکری کنیم ؟ مگه خودمون نمی تونیم به تنهایی از پس مسائلمون بر بیایم و حلشون کنیم ؟

                          

 


 

 

                                 

 

                                      

 

 

 

 

 

                    

 


دانش آموز دبیرستانی میتونه به محصل  دبستانی ما، کمک زیادی بکنه تا یاد بگیره ، چطور مسایلش رو حل کنه، ولی خودش نیاز به راهنمایی فردی یک پله بالاتر داره ، تامسایل مربوط به خودش روحل کنه .

پس کمک خواستن و کسب راهنمایی از سایرین را عیب خودمان ندانیم و خود را خودخواهانه از این راه ، محروم نکنیم . با اعلام نیاز آگاهانه و بدون کنترل از سایرین پیرامونمان که به اون مسئله آگاهی دارند ، طلب کمک کنیم تا همه با هم به بهتربن و بی اصطکاک ترین شکل ممکن مسیر رسالت شخصی خود را طی کنیم .

مشورت و همفکری با دیگران در حقیقت شریک شدن با فکر و ذهن و تجربه و روح و بطور خلاصه ، دنیای دیگه ای بغیر از خودمونه و بر قراری و حفظ تعامل و ایجاد اشتراک با اون برای حل کردن مسایل مان . شراکتی بسیار بسیار پر منفعت و عادلانه و برنده ، برنده است ! 


 


سوال درس ریاضی کلاس دوم ، برای محصل دوم دبستانی سخته و زمان زیادی لازم داره تا بتونه ، یک جمع تک رقمی رو انجام بده ، ولی یک دانش آموز دبیرستانی به راحتی میتونه این عملیات ریاضی رو ذهنی انجام بده . از طرفی سوالات ریاضی دانش اموز دبیرستانی ، مثلاً سوالات انتگرال برای این دانش آموز زمان گیر و سخته و باید زمان زیادی صرف کنه تا بتونه حلش کنه.


 


لزوم کسب آگاهی و همفکری همیشه وجود دارد  ، مگر وقتی که آنقدر اگاهی ما بالاتر رفته باشد که خود بتوانیم از سطح بالاتر ، مشاهده گر بی قضاوت باشیم ، ولی تا آن زمان ، قطعاً نیاز به کمک کسی ، با سطح آگاهی بالاتر و اشراف بیشتر از خود داریم.

مثلاً ، یک محصل دبستانی و یک محصل دبیرستانی را در نظر بگیرید.


 


در هر سطحی از انرژی آرک تایپی که باشیم ، اتفاقات و تجربیات زندگی هم در همون سطح برای ما ظاهر می شود.

وقتی مسئله ای مال منه، یعنی من در اون سطح از آگاهی قرار دارم ، قطعاً به کمک کسی که بتونه از بالاتر نگاه کنه، احتیاج دارم ، اتفاقی که برای من افتاده ، قطعا با توجه به میزان آگاهی فعلی من بوده ، و برای این آمده که من با تجربه ای که در حال تجربه اش هستم ، کامل شده و درس آنرا گرفته و رشد کنم ، و البته که برای فرد دیگری با آگاهی بیشتر ، ممکن است خیلی ساده به نظر برسد.

تا وقتی خودمان در مسئله ای هستیم ، شاید آنقدرها نتوانیم مشاهده گر صادقی باشیم و بی قضاوت و همه جانبه مشاهده کنیم ، پس از کسی با اشراف بالاتر کمک می گیریم، تا نکات لازم را به ماگفته و هدایتمان کند.

/ 4 نظر / 15 بازدید
بهرنگ

یه روز سر یکی از کلاسهام ، دوستم یه سوالی رو از استاد کرد . استاد بیشتر از اون که جواب بده ، دوستم و دست انداخت . جمله ای که دوستم گفت این بود : اصلا آدم غلط می کنه سوال می کنه . به نظر من اگر از قبل ندونیم که بعد از پرسشمان ، امکان هر پاسخ یا عکس العملی وجود داره و پذیرش هر گونه پاسخی را نداشته باشیم ، ترس از غلط شدن ، سوال کرن را سخت می کنه موفق باشید

فرناز

و من چقدر الان به مشاورم احتیاج دارم......مرسی درست شد.[لبخند]

احسان آقایی

هر کس خود رأى شد هلاک مى شود و هر کس با افراد صاحب نظر مشورت کند در عقل آنان شریک مى شود. امام علی ع