گیر کردن به گیر نکردن

اغلب ما وقتی نکته ای داریم ، به آن گیر می کنیم . ممکن است کسی ساعتها با ما حرف بزند و گفتگو ادامه داشته باشد ولی یکباره کلمه ای از حرفهای او باعث فوران احساسی خاصی در ما شود. این حساس شدن ، اغلب برای ما نشانه ای است که به بررسی و واکاوی آن موضوع در درون خود بپردازیم و ریشه و دلیل آنرا جستجو کنیم.

..

اشتباه اغلب ما بیش از اندازه گیر کردن به این نکته ها است، بطوریکه شاید روزها و ساعتها و حتی ماه ها به نکته ای خاص گیر کنیم. در حالیکه به هرمسئله و نکته ای بایستی به اندازه خودش و در زمان و موقعیت مناسب خودش توجه و تامل کرد ! و بیش از اندازه مته به خشخاش گذاشتن و گیر دادن های زیادی ، هیچ فایده و سودی به جز اتلاف وقت و دردسر نخواهد داشت. (در چنین حالتی معمولا می گویند : مثل ... در گل گیر کرده اند! )


از طرفی وقتی جوینده به صورت غیر سازنده در ما فعال شود ، امکان دارد ، از آن طرف پشت بام  بیافتیم ! یعنی مرتباً از این سو به آن سو برویم و با از شاخه ای به شاخه دیگر پریده و  به هر نحوی که شده از گیر کردن و تامل به مسئله فرار کنیم ! برای مثال می توان افرادی را نام برد که همیشه دغدغه گیر نکردن، دارند و حتی حاضر نیستند، به مسئله ای دوبار فکر کنند و مرتباً با هر پیشنهاد جدیدی کاملاً تغییر مسیر می دهند.

 

به عنوان نمونه ای دیگر،  سری به شخصیت های اسطوره ای یونان بزنیم . یکی از شخصیت ها آرک تایپ آفرودیت است که به دلیل جذابیت بالایی که دارد، گلوی اغلب افراد پیش او گیر می کند ، در حالیکه افراد آفرودیت تایپ به تجربه های پیرامون اصلاً گیر نمی کنند (که می تواند گاهی سازنده و گاهی غیر سازنده باشد)و به راحتی از آنها عبور می کند. در اسطوره همچنین به دچار شدن آفرودیت به "نفرین عشق" اشاره شده ، و برای بسیاری این سوال پیش می آید که به چه دلیل و در برابر چه کسی آفرودیت توان عبور کردن ندارد ؟؟؟ پاسخ این است که ، افراد آفرودیت تایپ به کسی که به آنها گیر نکرده، گیر  می کنند !!


 

 زمانیکه انرژی جوینده سازنده در فردی فعال می شود ، به هیچ کس و هیچ چیز ، گیر نمی کند !! حتی به " گیر نکردن " هم گیر نمی کند و اگر زمانی صلاح بداند و لازم ببینید برای مساله ای بیشتر وقت بگذارد و تامل بیشتری کند ، از آن ابائی نداشته و به اصطلاح به اندازه کافی و لازم "گیر" هم می کند !!!

   به خودمان یادآوری کنیم که " آنچه بر ما است برای ما است " ، و تا زمانیکه یک تجربه آگاهی جدید و رشدی را با خود به همراه دارد آنرا رها نکنیم و به اندازه لازم با آن همراه باشیم.     

وووو


پیشنهاد :

مکالمات چند روز اخیر خودتان را مرور کنید ! چه نکته ای در تعاملات شما وجود داشته که جرقه ذهنی برایتان ایجاد کرده است ؟ در آن زمینه چه کردید ؟ آیا سریع فرار کرده اید و سعی کردید آنرا فراموش کنید ؟ آیا دایماً به آن فکر می کنید ؟ تا چه اندازه به نتیجه رسیده اید ؟ و به نظر شما چه مقدار زمان برای بررسی آن لازم است ؟

/ 0 نظر / 26 بازدید