سایه (1)

احتمالاً تا به حال در مباحثمربوط به خودشناسی، روان کاوی و روان تحلیل گری، واژه سایه را دیده اید و در خصوص آن مطالبی شنیده اید. سایه از مباحث مهم خودشناسی محسوب می شود و در این مطالب می خواهیم با بیانی ساده ، سایه و ابعاد آنرا بررسی کنیم و به سوالات زیر پاسخ بدهیم.

.

تعاریف متداول از سایه چیست ؟ تعریف صحیح سایه را چه می دانیم ؟ سایه ها را چگونه پیدا کنیم ؟ فرافکنی چیست ؟ آیا سایه ها را باید عیناً زندگی کرد ؟ با سایه ها چه کنیم ؟

      

 

 

برخی به اشتباه سایه ها را تنها ، ابعاد دوست نداشتنی و زباله وجود انسان می پندارند !!!

 

 

 

 وجود ما انسانها را می توان به سه بخش کلی خودآگاه ، ناخودآگاه فردی و ناخودآگاه جمعی تقسیم کرد. سایه ،بخشی از  قسمت ناخودآگاه شخصیت ما است . در اغلب مطالب منتشر شده در خصوص سایه ها و همچنین در ذهن بیشتر ما ، سایه ها ، ضعف ها و  نقاط ضعف ، زباله های وجودی و جنبه های دیگر شخصیت ما است ، که  نمی خواهیم آنها را بپذیریم ، از داشتن آنها شرمگین و شرمنده هستیم  و وجودشان را انکار می کنیم .

 

 

 

 مثلاً : ترس، عصبانیت ، خودخواهی، زشتی، بی ارزشی، ضعف، خستگی ،پر خوری، خشم ، تنبلی، فریبکاری،  عیبجویی، کینه ، به درد نخور بودن ، بد غذا بودن ، آب زیر کاهی، شکست و  ... .

بااین تصویر و تصوری که از سایه ها ی خود داریم ، غالباً می خواهیم از آنها فرار کنیم و آنها را نادیده بگیریم و حتی اگر به هر دلیلی بخشی از آن را دیدیم ، پا به فرار  می گذاریم !

                    

تعریف برخی از سایه ما به اشتباه ابعاد منفی و وحشتناک و ناپسند شخصیتمان است

  

به نظر شما تعریف صحیح سایه چیست ؟

نکته مهمی که باید بدانیم این است که ، سایه تنها خصوصیات منفی و نا پسند وجودی ما نیست ، سایه آن بخشی از شخصیت ما است که به آن آگاه نیستیم و  آن را زندگی نمی کنیم ! در حالیکه ،چه بسا در بسیاری از تعاملات روزانه ، احتیاج به آنها داشته باشیم ! و انتخاب صحیح ما،  بخشی از سایه های ما باشد ! اما چون به آن آگاه نیستیم نمی توانیم آنرا زندگی کنیم !

ما انسانها مجموعه بی نهایت و شگفت انگیزی هستیم ، که با توجه به آگاهی که از خود داریم ، در وجودمان نور تابیده است . و قسمت هایی که هنوز نور آگاهی به آنها نتابیده ، در سایه مانده اند و تیره و هراسناک به نظر می رسند !!!

در حالیکه ، این بخش های دور از دسترس ، گاهی بسیار کلیدی و اثر گذار هستند و قسمت مهمی از بودنِ ما را به خودشان اختصاص می دهند .

سایه ما می تواند عشق ، ابراز علاقه ، ورزش ، رفتارهای احساسی و حتی کودکانه کودکانه و ... مواردی از این دست باشد.

 

          

سایه ها تنها ابعاد منفی وجودی ما نیستند بلکه هر بخشی که آنرا نادیده گرفته و به آن آگاه نیستیم سایه ما است

  

مطمئن باشید که همه ما انسانها دارای سایه هستیم و کسی نمی تواند ادعا کند که  سایه ای ندارد !!!! و همه ابعاد وجودی خودش را به روشنی و با وضوح کامل  می شناسد. همه ما در کنار آنچه می دانیم ، ندانسته های بسیاری نیز داریم !

 سایه اولین قسمت از لایه های پنهان شخصیت هر یک از ما است که با شروع خود شناسی و تحلیل پیرامون رفتار و افکارمان آشکار می شود و اغلب با دیدن این بخش از وجودمان متعجب می شویم و می پرسیم ؟"یعنی من این هستم ؟ من هم این ابعاد تیره و تار را دارم ؟ یعنی من هم  ... "

 

                         

سایه های ما گاهی ابعاد لطیف وجود ما است که سرکوبشان کرده ایم و بی تفاوت از کنارشان عبور می کنیم !!!!

 

هر چه کمتر از قسمت سایه وجود خود با خبر باشیم، سایه ما سیاه تر و غلیظ تر است  ،یعنی تا زمانیکه در صدد کسب آگاهی بر نیاییم و از سر عادت زندگی و گذران عمر کنیم، حجم نا آگاهی های ما بیشتر از آگاهی ما است و با قسمت بزرگی از نا شناخته ها مواجه می شویم.    

 

                                     این مطلب ادامه دارد .......

 

 

(پیشنهاد :

زمانی که متوجه وجود ویژگی جدیدی درخود می شویم که آنرا سازنده و آگاهانه زندگی نمی کنیم ! پیش از اینکه بخش نکوهشگر وجودمان ، باعث تخریب شخصیت ما شود ، با تمرین واقع بینی ، در کنار این نا آگاهی ، کلِ وجودمان را زیر سوال نبریم ، بلکه تمرین کنیم با واقع بینی به اندازه لازم به حل آن مساله بپردازیم ! به عنوان مثال اگر متوجه خشم سرکوب در درونمان شدیم ، به جای اینکه با زیر سوال بردن کل وجودمان خود را نکوهش کنیم ، آن را به اندازه ای که هست ببینیم و در خصوص آن کاری انجام دهیم.)

 

 

آیا حقیقتاً سایه های ما فقط از قسمت های بد و نادرست و نامطلوب تشکیل شده است ؟

 

/ 2 نظر / 25 بازدید
بهروز

سلام و تشکر از مطالب بسیار عالی و مفید که زحمت جمع آوری و تدوین و تالیف آنها را میکشید. خواستم از شما بپرسم به جز کتابهای خانم دبی فورد در رابطه با سایه آیا میتوان منبع دیگری در ایران در این زمینه پیدا کرد. خواهشمند است راهنمایی بفرمایید. پیروز باشید

شرمینه

پیش از اینکه بخش نکوهشگر وجودمان ، باعث تخریب شخصیت ما شود ، با تمرین واقع بینی ، در کنار این نا آگاهی ، کلِ وجودمان را زیر سوال نبریم ، بلکه تمرین کنیم با واقع بینی به اندازه لازم به حل آن مساله بپردازیم ! مرسی!