جوینده حوزه امکان را می شناسد

همانطور که از اسمش پیداست ، جوینده وظیفه دارد تا راه های متفاوت رسیدن به هدفی که جنگجو به درستی انتخاب کرده را جستجو کند، تا بتواند از بین همه آنها  بهترین و مناسب ترین را با توجه به شرایط محیطی و محاطی انتخاب کند !

البته در این بین نکته مهم اینجاست، که جوینده برای یافتن راه های همسو و همگرا ، چه مکان هایی را بایستی بگردد؟ آیا جوینده بایستی همه جا را ریزبینانه و با جزئیات بگردد و یا بایستی حوزه جستجوی خود را محدود کند ؟ چگونه می توان از بین بی نهات مکان ممکن برای جستجو ، حوزه امکان همگرا و مناسب را پیدا نمود ؟ اصلاً به نظر شما آیا هر جایی می توان به دنبال هر چیزی بود ؟

 

 

شاید این سوال در ابتدا به نظر ما ساده و آسان و حتی خنده دار باشد و پاسخ آنرا واضح بدانیم . در حالیکه اگر در تعاملات روزمره خود دقت کنیم ، می بینیم که بسیاری اوقات به اشتباه، در مکانی به دنبال چیزی می گردیم که اصلاً امکان وجود آن وجود ندارد و به همین دلیل شاید بسیار خسته و نا امید شده و هرگز به هدفمان نیز نرسیم !

داستانهای قدیمی جویندگان طلا را به یاد دارید ؟ این جویندگان در رودخانه ها که نمونه رگه های سنگ های مختلف در آن وجود داشت به دنبال نشانه ای از وجود طلا می گشتند و با دیدن علامت های موجود به سمت طلا هدایت می شدند ! حال تصور کنید که اگر جویندگان طلا در بیابان و یا بین درختان جنگل به دنبال طلا می گشتند چقدر احتمال پیدا کردن آن وجود داشت ؟

 

 

لحظه ای تأمل کنید و ببینید شما کجا به دنبال چه چیزی می گردید ؟ آیا حوزه امکان را می شناسید ؟تا چه اندازه می دانید در چه مکانی بایستی به دنبال چه چیزی باشید؟

هنر جوینده سازنده، این است که می داند در چه حوزه ای بایستی به جستجو بپردازد، او در آسمان به دنبال ماهی نمی گردد!!! که نتواند آن را پیدا کند .

 در حالیکه جوینده غیر سازنده اغلب یتیمانه می گوید " گشتیم نبود، نگرد نیست ". این جمله یتیمانه، ناشی از آن است که ما نابخردانه، در جای نامناسبی به دنبال مطلوب خودمان گشته ایم و چون مسلماً آنرا پیدا نمی کنیم، نه تنها خود نا امید می شویم بلکه سایرین را هم از جستجو برای رسیدن به هدفشان باز می داریم !!

مهم است که بدانیم کجا دنبال چه چیزی بگردیم ! حوزه امکان در حیطه آگاهی های ماست ! می دانم ها ی ما حوزه آگاهی ما را تشکیل می دهند . هر آن چیزی که می دانم که می دانم و هر آنچه که می دانم که نمی دانم ! محدوده و قلمرو و حوزه امکان ماست و با این مختصات است که می توانیم محدوده جستجوی خود را تعیین کنیم و با افزودن آگاهی هایمان آنرا همگرا تر کنیم تا به تکراه حقیقی که ما را به بهترین و بهینه ترین شکل به هدف می رساند ، برسیم.

پیشنهاد : برای تمرین ، در خصوص پیدا کردن افراد یا ابزار مورد نیازتان ، بررسی کنید که آیا در مکان مناسب به دنبال آنچه می خواهید می گردید ؟ به عنوان مثال اگر دستگاه فکس شما نیاز به تعمیر داشته باشد و خودتان شخصاً قادر به انجام آن نباشید چه می کنید ؟ از چه کسانی کمک می گیرید ؟ و چگونه فرد مناسب و یا راه مناسب تعمیر آنرا پیدا می کنید ؟


/ 0 نظر / 18 بازدید