سایه (3)

در مطالب سایه (۱) و سایه (۲) در خصوص چیستی و چگونگی سایه ها صحبت کردیم، نکته بعدی اینجا است که آیا بایستی تمامی این ابعاد را زندگی کرد ؟

نه لزوماً !!!

 می توانیم ، با زندگی کردن مسئولانه ابعاد سرکوب شده وجودمان در موقعیت های صحیح ، مانع سرکوب این انرژی ها در درونمان باشیم.  البته به خاطر داشته باشیم که لزومی ندارد تمامی ابعاد سایه خودمان را عیناً زندگی کنیم تا به شناخت کافی برسیم  و رشد کنیم  !!  اهمیت  فاکتور آگاهی را در نظر داشته باشیم و باور کنیم که به محض آگاه شدن نسبت به موضوعی ، آن را از آن خود کرده ایم .    

در لحظه حال زندگی کنیم ، و به جای واکاوی گذشته و یا نگران آینده بودن ، همین لحظه در راستای خورشید آگاهی حرکت کنیم !!!

خداوند در آیات زیر از سوره فجر می فرماید :

یَا أَیَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّةُ ارْجِعِی إِلَى رَبِّکِ رَاضِیَةً مَّرْضِیَّةً فَادْخُلِی فِی عِبَادِی وَادْخُلِی جَنَّتِی

اى جان آرام گرفته (جانى که در سایه کمال تقوا به مرتبه‏اى رسیده که هواها و شیاطین توان انحرافش را ندارند)  به سوى پروردگار خویش بازگرد در حالى که تو از او خشنود و او از تو خشنود است. پس در میان بندگان من درآىو در بهشت من داخل شو.

 چگونه سایه های خود را پیدا کنیم ؟

 یکی از سوالاتی که در خصوص سایه ها مطرح می شود این است که چگونه می توان سایه را پیدا کرد ؟ اگر سایه ها دمِ دست بودند که دیگر سایه نبودند !! سایه های ما نا آگاهی های ما هستند ، اگر ناآگاهی ها قابل دیدن بودند که نا آگاهی نبودند !!  پس چگونه آن را ببینیم تا بعد به آن آگاه شویم ؟؟ 

سایه ما ، بخشی از وجودمان است که به آن آگاه نیستیم و پیرامون خود جذب می کنیم .

برخی برای پاسخ به این سوال ، سالهای سال درون نگری و روانکاوی را پیشنهاد می کنند و معتقدند باید زمان زیادی را صرف این کرد که با روش های مختلف ، دوران کودکی و سالیان اول زندگی ، همچنین عقده ها را به دقت بررسی کرد تا متوجه ویژگی های سرکوب شده شد ! 

در حالیکه راه ساده تری نیز وجود دارد ، 

پاسخ به این سوال در این جمله خلاصه می شود :

"  ما فقط آنچه خودمان هستیم را می بینیم !! "

برای پیدا کردن سایه های خودمان ، می توانیم از اطرافیانمان کمک بگیریم !! سایرینی که بر اساس قانون جذب پیرامون ما هستند ، به ما کمک می کنند تا قسمت های تاریک وجودمان را ببینیم !

بیایید مثالی بزنیم !

تصور کنید شما خشم و عصبانیت را در خود سرکوب کرده اید وآن را در قسمت سایه وجودتان قرار داده اید !یعنی به این خصوصیت آگاهی و اشرافی ندارید و نمی دانید در وجود شما وجود دارد .  با توجه به قانون جذب ، افراد عصبانی را در اطراف خود جذب خواهید کرد ، در خانه ، محیط کار و حتی خیابان !!  خوب چه اتفاقی می افتد ؟؟

شروع می کنید به فرافکنی خشم و عصبانیت در دیگران ، مرتب از اینکه سایرین چقدر بی ملاحظه و خشمگین هستند تعجب می کنید، شاید حتی نق نق و غرغر کنید که چرا همه مردم اینقدر عصبانی هستند ؟  چرا داد می زنند ؟ چرا فریاد می کشند ؟ و ...

به این رفتار ما فرافکنی می گویند . فرافکنی یعنی : نسبت دادن غیر ارادی رفتار ناآگاهانه خود به دیگران . بطوریکه فکر می کنیم این ویژگی فقط در دیگران وجود دارد نه در ما !!!

در بیشتر ما سایه ها آنقدر ماهرانه مخفی شده اند که اگر پدیده فرافکنی نبود شاید به سختی و بعد از سالها می توانستیم آنها را ببینیم.

می گویند ، روزی فردی با ملانصرالدین قرار داشت تا با هم گفتگو کنند، هنگامی که به خانه او آمد ملا نصرالدین هنوز به خانه نرسیده بود. مرد بسیار خشمگین شدو و با گچ روی در نوشت "نادان ابله" . ملانصرالدین به خانه آمد و وقتی نوشته روی در را دید شتابان به سمت خانه مرد رفت و گفت :"قرارمان را فراموش کرده بودم ، مرا ببخشید. تا به منزل آمدم و اسم شما را بر در خانه مشاهده کردم ، به یاد قرارمان افتادم".

                                      

ناراحتی ما از رفتار خاصی در دیگران به دلیل سرکوب و نا آگاهی ما نسبت به همان موضوع در درون خودمان است . به سخنرانی ها و حرفهایمان به سایرین خوب گوش کنیم ،مخاطب حقیقی صحبت های ما ،خود ما هستیم  .  ما نقطه ضعف های خود را به دیگران نسبت می دهیم و مطالبی را به دیگران می گوییم که در واقع باید به خود بگوییم.

اینکه سایرین و افراد پیرامون ما کمک می کنند احساسات پنهان خودمان را بشناسیم ، فرصت فوق العاده ای برای رشد ما است ! و اهمیت جمله "راه خدا از میان خلق خدا می  گذرد " را به شکلی دیگر به ما یادآور می شود . با تعامل با دیگران است که می توانیم به ویژگی های شخصیتی درونی و عمیق مان پی ببریم !

 قدردان دوستان و اطرافیانمان باشیم که در حین تعامل با آنها ، می توانیم به ویژگی های سرکوب شده و دور از دسترس وجودمان ، دسترسی داشته باشیم .

.

دردرون همه ما گنج های فراوانی است که بی نهایت ابعاد ما را به ما نشان می دهند.

از این به بعد،  به جای فرار و  انکار سایه ها (نا آگاهی هایمان) ، آنها را  ببینیم . بپذیریم که بخشی از وجود بی نهایت و همه جانبه ما هستند ، با شناخت آنها ( آگاه شدن به آنها ) ، حوزه امکان و آگاهی های خودمان را برای رشد همه جانبه بزرگتر کنیم  .

از تاباندن نور به سایه ها ، و آگاه شدن به آنچه نمی دانیم،  لذت ببریم !!!

           

 

(پیشنهاد : همین الان لحظه ای صبر کنید و ببینید چه چیزی در اطرافیان شما باعث ناراحتی یا خشم شما می شود ؟ کدام خصوصیت در دوستان و همکاران شما است که از آن کلافه می شوید و فکر می کنید خودتان آن را ندارید ؟ بعد از پیدا کردن آنها ، واقع بینانه این ویژگی ها را در خودتان بررسی کنید )

(پیشنهاد : از خودتان بپرسید معمولاً چه نصیحتی به دیگران می کنید ؟ چه ایرادی را در اطرافیان خود می بینید که به نظرتان پررنگ است و در خصوص آن سخنرانی می کنید و نظر می دهید ؟ این نکات غالباً ویژگی هایی است که بایستی در خودتان مورد بررسی قرار دهید. )

/ 0 نظر / 25 بازدید