چهار دیواری اختیاری

        

احتمالاً تا به حال برایتان پیش آمده است که زمانیکه در محیط شخصی کسی هستید و در خصوص موردی نظری متفاوت از وی بیان می کنید و یا نقدی بر رفتارش می کنید ، این جمله را بشنوید که "چهار دیواری اختیاری "  و هر کاری دلم بخواد تو چهار دیواری خودم میکنم ؟

 

وقتی از این عبارت استفاده می کنیم اغلب به این منظور است که "یعنی صاحب خانه هستم و اختیار تام امور خانه خود را دارم "

ممکن است برخی از ما این تصور را داشته باشیم ، که به دلیل مالکیت فیزیکی بر محیطی که در آن به سر می بریم ، حق داریم هر کاری که دلمان بخواهد و یا خودمان صلاح بدانیم را انجام بدهیم !!

در حالیکه در حقیقت اینطور نیست !!!

هر عمل ، رفتار و یا فکری که از ما سر میزند، تنها در جنبه قابل روئت و فیزیکی اثر گذار نیست ، بلکه به همان اندازه و چه بسا بیشتر در بخش هایی که ما نمیبینیم و به آن متافیزیک می گوئیم هم موثر است.

  

 توجه کنیم که متافیزیک چیز عجیب و غریب و غیر عادی نیست و آنرا با جادو و جنبل اشتباه نگیریم !! منظور از متافیزیک  پدیده هایی است که ما با حواس عادی پنجگانه مان قادر به درک و فهم آنها نیستیم  و نمی توانیم  آنها را با ابزار عادی انسانی مان مشاهده و اندازه گیری کنیم !!!

افکار و اندیشه های ما ، به اندازه رفتار ما موثر و تاثیر گذارند. هر تصویری که در زمان تنهایی برای خود می سازیم به نوعی در گوشه ای خلق می شود ( مطلبی در خصوص آفرینشگر را در همین زمنیه مطالعه بفرمائید )

این موضوع را می توانیم در قوانین رایج جامعه نیز ملاحظه کنیم !

به عنوان مثال زمانیکه کسی جرمی مرتکب می شود ، حتی اگر به هر دلیلی شاکی خصوصی گذشت کند و شکایتش را پیگیری نکند، مدعی العموم ادامه دادرسی را به نوعی دیگر انجام می دهد .

هر جرمی هم جنبه خصوصی و هم جنبه عمومی دارد ، و اگر جنبه خصوصی آن نیز حل شود ، چون مجرم قبح آن عمل را شکانده  مدعی العموم می تواند به خاطر جنبه عمومی آن شکایت را مطرح کند.

 

ما حتی در خلوت خودمان نیز مسئول هستیم ! بایستی همواره مراقب تفکر و اندیشه و تصویرمان باشیم ! چراکه با تصورات غیر صحیح به نوعی فرزندان سر راهی درست می کنیم که آنها را رها کرده ایم !

 

مسئولانه در جهان هستی حضور داشته باشیم !

چه در جمع و چه در خلوت خودمان مسئول  و متعهد باشیم ! هم در قبال رفتارمان و هم در قبال گفتار و اندیشه هایمان ، چه در تعامل با دیگران و چه در خلوت خود !

چهار دیواری  ما به وسعت جهان هستی است !

/ 0 نظر / 17 بازدید