چگونگی پیاده سازی اصل پارتو در زندگی روزمره مان

احتمالاً تا به حال در خصوص اصل پارتو یا قاعده هشتاد بیست ، شنیده اید. قاعده 20/80 بدین معنا است که در هرچیزی، میزان اندکی  در حدود 20 درصد دارای اهمیت حیاتی و بسیاری در حدود 80 درصد است .


در سال 1906 اقتصاددان ایتالیایی ویلفردو پارتو یک فرمول ریاضی برای توصیف توزیع نابرابر ثروت در کشور خود ابداع کرد. او مشاهده کرده بود که بیست درصد از مردم بیش از هشتاد درصد ثروت را در اختیار دارند.

به زبان ساده این اصل بیان می کند که با صرف 20% انرژی ، می توانیم به 80% نتیجه برسیم . اما آیا این اصل واقعاً در عمل قابل مشاهده است ؟


بیایید با مثالی انرا بررسی کنیم ! فرض کنید برای امتحانی آماده می شوید که تا به حال د رخصوص موضوع آن مطالعه ای نداشته اید ! طبق این اصل اگر شما بیس در صد از توان  ،وقت و انرزی خود را برای مطالعه صرف کنید ، تا هشتاد درصد از نمره را کسب نموده اید . و برای بدست آوردن نمره بالاتر ،  باید هشتاد درصد نیرو صرف کنید

( اگر امتحان از بیست نمره باشد  ،برای اینکه نمره 16 کسب کنید کافی است بیست درصد زمان و انرژی صرف کنید ولی برای اینکه نمره بالاتر از 16 کسب کنید بایستی  ، چهار برابر بیشتر تلاش گنید )

 


این اصل در همه زمینه ها صادق است ، اما سوالی که مطرح می شود این است که آیا اینکه بیست در صد انرژی صرف کنیم کافی است ؟

نکته مهم و قابل توجه این است که برای پیاده سازی این اصل نیازمند اشراف بر موضوع هستیم . اشراف داشتن بر کل ، یعنی با ذهن پویا و فعال ( آنیموس سازنده ) تعیین کنیم ، کدام قسمت ها ، تشکیل دهنده بیست درصد ما است ! و تگر این اشراف نباشد شاید بیست درصد انرژی ارزشمند خود را بیهوده صرف کنیم و به نتیجه نرسیم .

با همان مثال مطالعه کتاب این موضوع را بررسی کنیم


فرض کنید شما برای دو ساعت مطالعه برنامه ریزی کرده اید ، بعد از اینکه  شروع به مطالعه کرده اید ، مسئله ای در صفحه سوم کتاب می بینید که حل کردن آن بیش از یک ساعت زمان احتیاج دارد !!!  تشخیص اینکه این مسئله آنقدر مهم و اساسی است که نیازمند این همه زمان باشد و یا آنقدر کم اهمیت است که می توان از آن صرف نظر کرد ، با توجه به آگاهی ما و اشراف ما بر موضوع کتاب امکان پذیر است .

 

اصل پارتو  یکی از کاربردی ترین اصول موجود است و با آگاهی از آن ، می توانیم در زندگی روزمره و رسیدن به اهدافی که تعیین می کنیم  ، ابه بهترین و بهینه ترین شکل ز آن استفاده کنیم !! 

/ 2 نظر / 23 بازدید

عالی بود. [گل][قلب]