تو نیکی میکن و در دجله انداز ، که ایزد در بیابانت دهد باز

همانطور که می دانیم ، ارتباط بر بستری از نیاز و رفع نیاز شکل می گیرد. برخی از تعاملات ما (تعاملات در سطح کهن الگوی جنگجو ) بر اساس هدفی خاص با توجه به قرار دادهای اجتماعی و یا توافق فی ما بین شکل می گیرد ! که به اصطلاح به  آنها "بده و بستان " می گوییم .

 

در سطح کهن الگوی حامی ، حامی آگاه پروسه حامیگری و دهندگی را به نیت کنترل نتیجه ، گرفتن مقصود مورد نظرش و یا جبران از سوی فرد گیرنده انجام نمی دهد !!

 شخصی که انرژی کهن الگوی حامی به صورت غیر سازنده در او فعال شده باشد ، از دهندگی هایش برای کنترل محسوس و نا محسوس استفاده می کند ! در حالیکه حامی آگاه و سازنده ، با دهندگی هایش خودش را زندگی کرده و نتیجه را کنترل نخواهد کرد !

تا به حال با افرادی که هدیه می دهند و بعد از سالها پیگیر چگونگی استفاده شما از هدیه شان هستند تعامل داشته اید ؟ یا افرادی که به محض انجام هر نوع دهندگی، بلافاصله در انتظار تشکر و جبران و قدردانی شما هستند ؟

         

البته که بنا به عرف و قراردادهای فرهنگی و اجتماعی ، تشکر و قدردانی از محبت سایرین بسیار پسندیده و مناسب و به جا است ! اما این رویکرد رو به بیرون را با توقعات درونی که در خودمان ایجاد می شود ، اشتباه نگیریم !

هر یک از ما در لحظه بین انجام دهندگی ، انجام ندادن آن و انتظار در فضای امکان ( yes. No . ignore)حق انتخاب داریم و بعد از آن انتظار بی جا از سایرین داشتن ناپسند و اشتباه و حتی آسیب رساننده به روابط مان محسوب می شود.

به عنوان مثالشاید بعضی از ما بعد از انفاق ، حس طلبکارانه ای نسبت به خدا و یا جهان هستی داشته باشیم! در حالیکه انفاق به معنی تسویه است! و با این دهندگی عملاً تازه بی حساب شده ایم نه طلبکار !!!

                

به یاد داشته باشیم ، که جهان هستی و کائنات در تعادل کامل و در لحظه به سر می برد و کسی از دیگری طلبکار یا بدهکار نیست !!!

پذیرای  تعادل  موجود در جهان هستی باشیم  و با دهندگی حقیقی ، خود حقیقی عمق درونمان را زندگی کنیم !!

 

/ 2 نظر / 19 بازدید

[تایید]

فرشته

واقعا مرسیییییییییییییییییییییییی , و دستتون درد نکنه , خیلی مطالب عالیه , بعضی قسمت ها رو که میخوندم حسم کامل می رفت توی کلاس, بازم ممنون به خاطر همه این مطالب سازنده واین همه عشق که کاملا میشه حسش کرد .....