مشاور و مشاوره ( 3)

 تا به حال پیش آمده برا ی حل مسئله ای و یا مشورت  در خصوص موارد زندگی ، از دوست ، همکار ، مشاور و یا صاحب نظری کمک گرفته باشید؟؟ اصلا لزومی به این کار می بینید ؟ و اگر پاسخ آنها به هر دلیلی نادرست از آب در آمده باشد ، چه کسی را مقصر می دانید ؟

مسلماً هیچ کس به اندازه خود ما ، از جزئیات پیرامون ما و زیر و بم های تجربه ما مطلع نیست ! اما به دلیل اینکه خودمان در مسئله هستیم شاید قادر نباشیم از دیدگاه های متفاوت و بهتری آن را بررسی کنیم ! از این رو کمک گرفتن لازم است و نشان از سلامت ذهن و هوشیاری ما دارد.

اما به خاطر داشته باشیم تصمیم نهایی بر عهده ما است و مسئول آن نیز خود مان هستیم ! برای بررسی بیشتر مثالی را بررسی می کنیم !!

 

 

تا به حال در فیلم ها و کارتون ها به همکاری دیده بان و خمپاره انداز ها توجه کرده اید ؟؟

این همکاری معمولاً به این صورت است که دیده بان در محلی نزدیک تر به هدف قرار  می گیرد ، و مختصات دقیق نقطه ای که هدف قرار گرفته است را با اطلاع خمپاره انداز می رساند ! بعد از اینکه اولین شلیک انجام شد ، اگر به هدف نخورده باشد ، دیده بان با مقایسه نقطه اصابت و نقطه هدف ، تغییرات لازم را یادآوری می کند و به اصطلاح به او گرا می دهد ! و به همین ترتیب این پروسه آنقدر ادامه پیدا می کند تا شلیک مناسب به سمت هدف صورت بگیرد .

اما نکته قابل توجه این است که ، در این فاصله عوامل و متغیر های بسیار زیاد دیگری نیز در کار هستند ، احتمال دارد سرعت وزش باد تغییر کند، مسلماً زاویه خورشید تغییر کرده است ، احتمال وجود ابر ، و شاید هدف هم هدف متحرکی باشد و مختصات خود هدف نیز تغییر کند !!!

پس اینکه حمپاره دقیقاً به هدف برخورد نکند ، به دلیل اشتباه خمپاره انداز و یا دیده بان نیست !! همه چیز در لحظه در حال تغییر است !!

مشاور و کسی که از او راهنمایی م یگیریم نیز به همین شکل عمل می کند ! مشاور کسی است که مسئله ای که برای ما پیش آمده است را از جایگاه دیگری تماشا  می کند  از آنجاییکه مانند ما درون مسئله نیست می تواند از سطحی متفاوت و حتی بالاتر به آن نگاه کند و جزئیات لازم و ضروری را که ما قادر به دیدن آن نیستیم را با توجه به کل ، بهتر  ببینید و بررسی کند !  و برای رسیدن به هدفی که می خواهیم ما را هدایت کند !!

 

اما مشاور هم با توجه به اطلاعات همان لحظه می تواند به ما مشاوره بدهد ! اگر آگاهی کاملی هم داشته باشد تغییرات پیش بینی نشده و غیر قابل پیش بینی را هم بایستی در نظر بگیریم !!

 

لذا که هر کجا که لازم است از کمک و نظر صاحب نظران ، استفاده کنیم اما به خاطر داشته باشیم قطعیتی در این پاسخ ها وجود ندارد و هر چقدر هم آگاه و هوشیار باشد باز امکان تغییر در شرایط  ،جواب وی را نسبی می کند !

/ 0 نظر / 16 بازدید